Skontaktuj się z nami

Osoba kontaktowa : Alex

Numer telefonu : 86-13316505845

WhatsApp : +8613524312582

Free call

Marzenia Shenzhen „made in China, sprzedawane na Amazon” podkopane przez bezlitosne represje

August 31, 2021

najnowsze wiadomości o firmie Marzenia Shenzhen „made in China, sprzedawane na Amazon” podkopane przez bezlitosne represje

www.scmp.com /tech/policy/article/3146464/shenzhens-made-china-sold-amazon-dreams-undercut-merciless-crackdown

Model biznesowy „Made in China, sprzedawane na Amazon” osiadł na mieliźnie w Shenzhen

Iris Deng + OBSERWUJ7-8 minut 29.08.2021


Patozon nie ujawnił swoich konkretnych strat związanych z przeprowadzką Amazona, ponieważ jest teraz własnością prywatną, ale niedawna decyzja o zawieszeniu wszystkich pracowników badawczo-rozwojowych (R&D) na sześć miesięcy spowodowała niepewność co do jego rentowności.

Na początku tego roku, notowany na Shenzhen Global Top E-commerce sprzedał firmę Patozon konsorcjum, w skład którego weszli właściciel TikTok ByteDance, chiński producent smartfonów Xiaomi i nowy chiński gigant handlu modą Shein.

Patozon odmówił komentarza pomimo wielokrotnych próśb o wywiad ze strony Poranna poczta południowochińska.

Biuletyn informacyjny Inside China

Przesyłając, wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili marketingowych od SCMP.Jeśli ich nie chcesz, zaznacz tutaj

Zgodnie z zawiadomieniem wewnętrznym, widzianym przez Poczta i zweryfikowane jako autentyczne przez pracownika Patozon, firma zawiesiła swój zespół badawczo-rozwojowy na sześć miesięcy, począwszy od 6 sierpnia.

Zgodnie z zapowiedzią pracownicy otrzymają 80 procent swojej pensji w pierwszym miesiącu, ale do końca okresu zawieszenia otrzymają tylko 80 procent płacy minimalnej ustalonej przez rząd Shenzhen.Minimalna płaca dla miasta dla pracowników pełnoetatowych wynosi 2200 (340 USD) miesięcznie, co oznacza, że ​​dotknięci chorobą pracownicy Patozon otrzymaliby 1760 juanów, znacznie poniżej normalnej stawki.

„Od kwietnia firma starała się ratować siebie w ciągu ostatnich kilku miesięcy … ale nadal stoimy przed szeregiem wyzwań i presji w zakresie przenoszenia zapasów i przepływu środków pieniężnych.Musimy wprowadzić poprawki w naszych strategiach, więc musimy podjąć trudne decyzje” – czytamy w oświadczeniu.

Oznaczało to zmianę tonu w porównaniu z pierwszą rundą zamknięć sklepów Amazon zaledwie trzy miesiące temu.Na początku maja Patozon powiedział, że jest „optymistyczny”, ponieważ utrzymuje ścisły kontakt z Amazonem w sprawie przywrócenia zawieszonych sklepów.„Obecnie działamy normalnie, a nasze przepływy pieniężne są normalne”, powiedział dyrektor generalny Liu Yongcheng, założyciel firmy, w liście otwartym do pracowników w tamtym czasie.

Ból Patozona rozprzestrzenia się w społeczności „made in China, sprzedawane na Amazon”, ponieważ tysiące sklepów internetowych wspieranych przez kupców z Chin kontynentalnych zostało zamkniętych od maja, według Shenzhen Cross-Border E-commerce Association, grupy handlowej reprezentującej ich interesy.

Juozas Kaziukenas, założyciel Marketplace Pulse, nowojorskiej firmy badawczej zajmującej się handlem elektronicznym, napisał w raporcie na początku lipca, że ​​zawieszeni chińscy sprzedawcy stanowią „niewielki udział w całkowitej liczbie chińskich firm na Amazon”, ale Zamknięcia „wysłały fale szoku przez chińskie społeczności sprzedawców”.

Konkretne powody zamknięcia sklepów pozostają nieujawnione, chociaż pojawiły się w czasie, gdy Amazon rozprawiał się z nadużywaniem systemu recenzji klientów.Amazon zakazuje sprzedawcom przekupywania konsumentów, aby zostawiali pozytywne recenzje, co jest powszechną praktyką na chińskich platformach e-commerce.

W maju Amazon poinformował, że zawiesił konta niektórych sprzedawców za nadużycie systemu recenzji.„Nasze działania wywołały głośną reakcję i chcieliśmy poświęcić chwilę na wyjaśnienie – zasady są takie same dla każdego sprzedawcy, niezależnie od jego wielkości i lokalizacji”, Dharmesh Mehta, wiceprezes ds. zaufania klientów na całym świecie i wsparcia partnerów w Amazon powiedział w oświadczeniu.

Represja Amazona pozostawiła gorzki smak w ustach chińskich kupców, a nawet , a ministerstwo handlu nazwało te incydenty „bólami narastającymi” z „nowej formy handlu”.

Jednocześnie rząd Shenzhen powiedział kupcom, że w sporach z Amazonem, woląc pozostać „neutralnym” w tej sprawie, Poczta zgłoszone.

Employees at an Amazon warehouse in Hawthorne, California. Photo: Los Angeles Times/TNS

Pracownicy magazynu Amazona w Hawthorne w Kalifornii.Zdjęcie: Los Angeles Times/TNS

Firmy takie jak Patozon reprezentowały nowe twarze, które sprawiły, że chińska machina eksportowa była jeszcze bardziej potężna podczas epidemii Covid-19.Ich kluczowe zalety – szybki projekt i błyskawiczna produkcja – pozostają na miejscu pomimo tłumienia działań przez Amazon.

Podczas niedawnej wizyty w centrali Patozon, firma zaprezentowała wizerunek eleganckiego start-upu technologicznego, a nie starej szkoły produkcyjnej, z recepcją ozdobioną trofeami i certyfikatami zdobytymi w konkursach projektowych.

W 2020 r. eksport chińskiego transgranicznego handlu elektronicznego wzrósł o 40 procent, znacznie przekraczając ogólną stopę wzrostu eksportu wynoszącą 4 procent.

Amazon, który obecnie sprzedaje więcej towarów niż gigant detaliczny Walmart, jest dla chińskich handlowców kluczowym kanałem dotarcia do konsumentów końcowych w krajach rozwiniętych.Według Marketplace Pulse, sprzedawcy z Chin stanowili 75 procent nowych sprzedawców wystawiających się na Amazon w styczniu, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 47 procentami w poprzednim roku.

W Shenzhen działa nawet dobrze prosperująca lokalna firma, w której ludzie uczą kupców, jak otwierać i prowadzić sklepy na Amazon.

Przed sprywatyzacją notowany na giełdzie właściciel Patozonu poinformował, że jednostka osiągnęła w 2020 roku sprzedaż na poziomie 4,9 miliarda juanów, co oznacza wzrost o 44 procent rok do roku, z zyskiem netto w wysokości 318 milionów juanów.Ma 260 milionów konsumentów na całym świecie, w tym na wszystkich platformach.

Jednym z ostatnich zamknięć sklepów na Amazon była firma Shenzhen Youkeshu Technology, która sprzedaje produkty, takie jak gadżety elektroniczne, zabawki i sprzęt outdoorowy.

A delivery robot is seen at the 22nd China Hi-Tech Fair (CHTF) held in Shenzhen last year. In the first half of 2021, Shenzhen’s total exports rose 19.4 per cent from a year ago. Photo: Xinhua

Robot dostawczy jest widziany na 22. China Hi-Tech Fair (CHTF), które odbyły się w Shenzhen w zeszłym roku.W pierwszej połowie 2021 r. całkowity eksport Shenzhen wzrósł o 19,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.Zdjęcie: Xinhua

Firma poinformowała na początku lipca, że ​​340 jej sklepów na Amazon zostało zamkniętych, a fundusze o wartości około 20 milionów dolarów zamrożone, co zadało silny cios jej biznesowi.W rezultacie, w połowie lipca całkowite płace firmy spadły o połowę do 1400 z 2800 sześć miesięcy temu.

Wang Xin, prezes transgranicznego stowarzyszenia kupieckiego w Shenzhen, twierdzi, że niewielu sklepom udało się znieść zakaz i zwrócić ich zapasy przez magazyny Amazona.

Szczegółowe dane ekonomiczne na temat wpływu zamknięć na Shenzhen nie są dostępne, ale wydaje się, że represje spowolniły dynamikę eksportu miasta.W pierwszej połowie 2021 r. łączny eksport Shenzhen wzrósł o 19,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ale to o 9 punktów procentowych mniej niż średnia krajowa w tym samym okresie.

Ponieważ Amazon stał się wrogi wobec niektórych sprzedawców, inne platformy, takie jak eBay i AliExpress, spółka zależna Alibaba, wkraczają, aby zaoferować alternatywy.Rząd Shenzhen zachęca również handlowców do tworzenia niezależnych stron internetowych w celu sprzedaży swoich produktów i zapewnia dotację w wysokości 2 milionów juanów dla kwalifikowanych sprzedawców, którzy to robią.

To niewiele pomaga Patozonowi, ponieważ jego nieszczęścia z Amazonem trwają nadal.Od zeszłego tygodnia sklepy Amazon marki Litom z oświetleniem słonecznym stały się niedostępne.

Skontaktuj się z nami

Wpisz swoją wiadomość